барельєф Оноре де БальзакаУ глибині стародавнього парку села Верхівня стоїть двоповерховий чепурний будинок з білими колонами. На меморіальній дошці біля входу написано: "У цьому будинку в 1847-1850 рр. жив великий французський письменник Оноре де Бальзак".

Колись цей дім, як і все селище Верхівня, належав польській поміщиці Єві Ганській, яка згодом стала дружиною Бальзака.

Верхівнянська садиба — унікальна пам'ятка історії, архітектури та садово-паркової культури кінця XVIII - початку XIX ст., занесена до Державного реєстру національного культурного надбання.

кімната-музей Оноре де БальзакаУ квітні 1959 р. в приміщенні Верхівнянського сільськогосподарського технікуму було відкрито кімнату-музей Оноре де Бальзака. Організатором й екскурсоводом був Б. Осіпчук, колишній викладач технікуму та завідувачка бібліотеки Л. Адамович.

З 1976 р. науковим працівником музею працює О. Гавриленко, завідувачкою музею — В. Білокриницька.

У 1999 р. кімнату-музей перейменовано на Житомирський літературно-меморіальний музей Оноре де Бальзака.

Переступивши поріг музею, ви відразу захопитесь експозицією, яка розповідає про господарів цього дому та велике кохання Евеліни та Оноре.

Музей має три кімнати: вітальня, робочий кабінет, спальня. Саме ці апартаменти, до яких вели масивні дерев'яні сходи, на другому поверсі письменнику відвела Єва Ганська. Посеред вітальні стояв круглий картярський стіл, вкритий зеленим сукном. По лівий бік — стара добротна шафа-сервант із різьбленими на ній візерунками. А по правий — музичний інструмент — фортепіано XVIII ст., на якому зроблено напис: "Карс Ганс - Одеса". Саме з Одеси 28 лютого 1832 р. Бальзакові надійшов лист із підписом "Іноземка". У кабінеті із блідо-рожевого штучного мармуру стояв письмовий стіл, за яким Бальзак написав твори: "Депутат від Арсі", "Мадемуазель де Віссар або Франція за часів Конституції", "Дрібні буржуа", "Жінка-письменниця", "Театр, який він є". На іншому столі — канделябр. Можливо, саме при його світлі письменник створив свою відому драму "Мачуха", адже на її рукописі стоїть підпис "Верхівня, Україна, грудень 1847 року".

робочий стіл Оноре де Бальзака
робочий стіл Оноре де Бальзака
робочий стіл Оноре де Бальзака

бальна зала музею Ганських У листопаді 1847 року Бальзак писав родичам:

Я маю розкішний апартаментик... кабінет із рожевого штучного мармуру, з каміном, чудовими килимами та зручними меблями, вікна цілком зі скла, без олов'яної фольги; переді мною відкривається краєвид на всі боки. Можеш собі уявити, що за Лувр ота Верхівня, де є п'ять чи шість таких апартаментів для гостей...    

міжнародне літературно-мистецьке свято «Весна Прометея»

Музею Бальзака подаровано колекцію графічних робіт замку Саше (Франція), колекцію книг та виставкових робіт музею в Парижі.

Щороку, 20 травня, у День народження Оноре де Бальзака, у селі Верхівня проводиться Міжнародне літературно-мистецьке свято "Весна Прометея", яке відвідують туристи з усього світу.

Запрошуємо і Вас завітати до Верхівні 20 травня. Дуже на Вас чекаємо!